Spolek lidové tvorby
Hradec Králové

Tisk na látku

Zrodil se z egyptských razidel, vysoké úrovně dosáhl v Číně, Japonsku. Od středověku se uplatňuje i v Evropě. Vyráběly se tkaniny hlavně s náboženskými motivy, ale také třeba látkové tapety, později šátky (ne jako součást oděvu - spíš jako letáky: potiskovaly se výjevy ze života, obrazy bitev, portréty panovníků apod.). Postupně se rozšiřuje nabídka vzorů, barev, vzniká široká škála bytových a oděvních látek.

Nejprve se tisklo z vyřezávaných dřevěných matric, které se potřely barvou (nejčastěji jen černou, ostatní barvy se zprvu ručně domalovávaly). Později se začalo užívat tisku rezervou - látka se potiskla rezervační látkou a poté se zastudena smáčela v indigu. Tak se v Německu zrodil modrotisk, textilie dodnes živá, která se výborně dovedla přizpůsobit nové době. Postupně se textilní tisk rozrůstal o nové techniky, dnes se hlavně užívá šablonového tisku (barva je protlačována přes rezervou nezakrytá místa jemného síta). Ten umožňuje tisknout prakticky jakékoli motivy jakýmikoli barvami, navíc je velmi vhodný pro velké objemy tovární výroby.

Co si vytvoříme

Originální vlastní tisk na trička, halenky, látkové tašky, ubrousky a prostírky, hedvábné šátky či kravaty, látková pouzdra na brýle, kosmetické taštičky, látkové sáčky na bylinky, přáníčka…

Vrátíme se společně do dob ručního tisku a vytvoříme vlastní originální barevný tisk.
Použijeme nejjednodušších tiskátek:

Co budeme potřebovat: