Spolek lidové tvorby
Hradec Králové

Ozdoby ze šustí

Kukuřičné šustí, jinak také kukuřičná sláma, jsou listy do kterých je zavinut kukuřičný klas. Kukuřičné šustí patří k materiálům lehce zpracovatelným, a proto i oblíbeným v lidovém prostředí, kde ho bylo využíváno pro hotovení nejrůznějších předmětů funkčních i dekorativních. Pro dostupnost kukuřičného šustí a poměrně snadné techniky byla výroba rozšířena hlavně na jižní Moravě, kde se začaly vyrábět postavičky,ozdoby, ošatky či košíky. 

Šustí jsou vlastně lýkovité listeny, které obalují různě zbarvené kukuřičné palice a při odzrňování („šůstání“) kukuřičných palic jsou odpadem. Upotřebit lze pouze listy z klasů, které při sklizni neprošly kombajnem.. Otrhané kukuřičné listy se musí nejdříve dosušit. Třídí se podle velikosti, délky a kvality. Usušené listí se namáčí  v teplé vodě s trochou saponátu, operou se a vymáchají, aby bylo poddajné a nelámalo se. Sířením se pak listy konzervují, aby neplesnivěly.

Základ figurky tvoří ohebný drát, hlavička je tvořena z umně stočeného kukuřičného listu, někdy vycpaná vatou. Sukně panenek tvoří hned několik vrstev šustí, z nichž to nejspodnější nemusí být zrovna nejkvalitnější..Po dvou dnech, kdy panenka vyschne, se dotvoří vlásky a obličej. Vlásky jsou z kukuřičného vláší nebo z koudelí. K dotvoření se používají i jiné materiály.