Spolek lidové tvorby
Hradec Králové

Práce s kůží - zhotovení doplňků odívání

Pomůcky: zbytky kůží,slabý kožený řemínek pro závěs na krk, ostré nůžky, lepidlo Herkules,štětec na lepidlo,režné nitě,různé bavlnky a provázky, jehla,malé zavírací špendlíky,kancelářské svorky,kolíčky, čtvrtka nebo karton, igelit na stůl, hadřík, vatelin, pletací jehlice nebo velký špendlík. Papír a tužka pro vytvoření návrhu.

Způsoby zpracování:


Základem pro výrobu šperku nebo obrázku je vystřižený tvar ze čtvrtky, pro první výrobky čtverec nebo obdélník.Kůžičku vystřihneme o něco větší, aby na všech stranách přečnívala.U hladkých broží použijeme ke zdobení různé barvy nebo struktury kůží.Tvar-základ potřeme lepidlem a přiložíme kůžičku.Přečnívající okraje potřeme lepidlem, přeložíme do rubu a přeby tečné části odstřihneme, V rozích zastřihneme kůžičku tak, aby se nepře krývala, ale v rubu k sobě těsně doléhala.Brož potřeme celou v rubu le pidlem a přiložíme jinou kůži o 1 mm menší než je vrchní část.Než lepid lo uschne,nastřihneme spodní kuži, zasuneme zavírací špendlík a přitla číme. Někdy můžeme vložit kousek vatelinu, brož bude plastická.Při stříhání vrchní kůže k tomu přihlédneme. Výrobky z mačkané kůže jsou daleko efektnější než z hladké kůže. Postup je stejný, ale natíráme lepidlem rub kůže a v líci kůži řasíme a při mačkáváme ji na podklad. Z hladké a mačkané kůže mohou vzniknout i malé obrázky.


Kožené korále: Kousky hladké kůže ve tvaru trojúhelníku nebo čtverce natřeme z rubu lepidlem a stočíme do ruličky. Ve středu vytvoříme jehli cí nebo velkým špendlíkem dutinku,do které navlékneme návlek a vytvoříme šňůru kožených korálů.